Ženské archetypy

Ženy vo svojich bunkách nosia emocionálne prežívané príbehy od počiatku bytia. Tieto sa často v živote ženy prejavia na podvedomej úrovni. Žena, ktorá nepozná sama seba, nikdy nevenovala pozornosť potrebám svojej ženskosti, ani netuší, že jej menštruačný cyklus v sebe nesie štyri základné ženské archetypy, môže podliehať rôznym náladám.

Pentagram - ženské archetypy
Pentagram - ženské archetypy

Niektoré smery Čínskej medicíny zobrazujú pentagram s elementom Zeme uprostred. Zobrazuje sa tu cyklus štyroch ročných období podľa vzoru prírody. Tak ako v prírode medzi každým obdobím je krátky čas prechodu, kedy sa príroda, rastliny i živočíchy pripravujú na príchod nového obdobia, tým, že sa na pár dní stiahnu do elementu Zeme, tak i ženy občas potrebujú stíšiť sa, vstúpiť do seba a uvedomiť si svoje potreby. 

Ak sú si svojich potrieb plne vedomé, môžu ich vyživovať a matka Zem i Zákon cyklov ich v tom radi podporia. Stačí si to dovoliť.

Ženský archetyp PANNA
Ženský archetyp PANNAArchetyp PANNA

K obdobiu jari a elementu DREVO je priradený ženský archetyp PANNA. Je to predovulačná fáza. 

V tomto období si ženy najčastejšie uvedomujú svoju krásu, zmyselnosť a nekonečné možnosti bytia, ktoré im život ponúka. 

Je to obdobie prebúdzania, obrody. V žene sa prebúdzajú nové myšlienky, nové nápady, nové impulzy. 

Žena s archetypom Panny sa nebojí byť videná, nebojí sa svojej sily. Dovolí si svoju silu predvádzať, baviť sa, tancovať životom.
Archetyp MATKA

K obdobiu leta a elementu OHEŇ patrí ženský archetyp MATKA a ovulačná fáza. 

Toto je považované za najsilnejšie obdobie ženy. Archetyp MATKA je obraz nevyčerpateľnej ženy, ktorá je ochotná pre svoje deti, manžela i okolie urobiť aj nemožné. 

Je pripravená prijímať. Pre manžela je milenkou, zvádzajúcou muža, aby ju oplodnil. Je ochotná a pripravená transformovať sa, pripravená na materstvo. 

V tomto období dokáže byť žena archetyp Matka byť plodná aj v plodení nových projektov, zhmotňovať a dávať svojim projektom reálnu podobu.

Ženský archetyp MATKA
Ženský archetyp MATKA
Ženský archetyp ČARODEJKA
Ženský archetyp ČARODEJKA

Archetyp ČARODEJKA

K obdobiu jesene a elementu KOV patrí ženský archetyp ČARODEJKA a predmenštruačná fáza. 

Práve toto obdobie, často ženy nedokážu správne uchopiť. Preto prírodné esenciálne oleje môžu byť v tomto období pre ženu skutočným darom.

Žena začína cítiť, že nie je vo svojej koži, hlavne ženy, ktoré trpia PMS. Objavuje sa melanchólia, spomaľovanie energie, niekedy nafukovanie, či opuchy. 

Ako obdobie je to čas vhodný na dokončovanie rozrobených projektov, dotiahnutie vecí do konca a čas predprípravy na nové začiatky, otváranie sa novým možnostiam. 

Keď je vedomá, vie, že keď skončí táto fáza a príde menštruácia, bude si môcť užívať pokoj a odpočinok. 

V súvislosti s jeseňou života, to môže byť obdobie, keď deti vyletia z hniezda na štúdiá a žena odrazu nevie, čo so sebou. Zabudla byť milenkou, nemá byť komu matkou, neprišiel ešte čas byť starou matkou a nemá rozbehnutú ani žiadnu kariéru. Ak sa tak stane, potom sa môže v tomto období objaviť frustrácia, zatrpknutosť a z čarodejky môže byť aj pre samu seba odporná BABA JAGA. 

No ak má žena archetypu Čarodejka zvládnuté sebapoznanie, prijala i svoje tienisté stránky ženskosti je si vedomá svojich potrieb a ochotná dovoliť si ich naplniť, potom je to čarodejka kúzelníčka. Magická žena, ktorá presne vie čo chce a presne to si od života berie. Otvára sa pre ňu nové obdobie nekonečných možností. Teraz sa môže venovať sebe, svojim záľubám, môže dokončiť to čo nestihla v predchádzajúcich obdobiach. Konečne si môže splniť svoje sny, na ktoré jej skôr nezostával čas. Obnoviť vášeň v manželskej spálni...


Archetyp VEDMA

K obdobiu zimy a elementu VODA patrí ženský archetyp VEDMA, niekedy uvádzaný aj pod názvom STARENA a menštruačná fáza. 

Vedomá žena si sebe i svojmu telu dovolí pokoj a odpočinok. Vie, že telo sa čistí a že je čas vypustiť zo života i všetko ostatné, čo jej múdrej Vedme už neslúži, nepatrí viac do jej života. 

Ak je menštruačný cyklus skrátený a fáza menštruácie sa opakuje častejšie, alebo je menštruačná fáza dlhá, až tak, že sa menštruačný cyklus predĺži na viac ako 31 dní je tu možnosť, že telo je zanesené toxínmi a vyžaduje si viac očisty. 

Archetyp VEDMA predstavuje obdobie, kedy žena dokáže ísť do hĺbky až k samotnému jadru, prejavuje hlbokú múdrosť a porozumenie životu. Dokáže porozumieť smrti a prijať ju ako nový začiatok. 

Dovolí si byť láskavá i zlá, keď je treba, lebo už vie čo je skutočná hodnota.


Ženský archetyp VEDMA
Ženský archetyp VEDMA

Keď sa žena naladí na svoj menštruačný cyklus, jej energia prúdi          s väčšou ľahkosťou, v súlade s cyklickým rytmom života.

 Funguje to rovnako i po menopauze, všetky archetypy máme v sebe a môžeme ich použiť keď ich práve potrebujeme. 

Ak máš pocit, že nevieš čo so sebou, že nie si vo svojej koži, polož si otázku: 

,,Kto ja som práve teraz?" a ,,Ktoré svoje potreby nie som ochotná uznať a naplniť?" Alebo:

,,Ktoré svoje tienisté stránky ženskosti nie som ochotná prijať?" 

Niekedy môže v prejavení ženskosti zohrávať problém snaha byť dobrým dievčatkom, len aby sme boli milované. Inokedy snaha byť liečiteľkou, či Matkou Terezou, tu to môže siahať až k duchovnému egu - nepochopenie, že povyšovanie "DOBRA" je vlastne neochota prijímať bez súdov. 

Vždy sa pýtaj:,,Čo je za mojou snahou, brať na seba rolu niekoho kým nie som?" 

Tak získaš vedomie o svojich potrebách i možnosť naplniť si ich. Staneš sa spokojnou ženou.